Jak vybrat deštník?

Ideální deštník vás udrží v suchu během náhlé přeháňky a k tomu poslouží i jako módní doplněk. Při jeho výběru si rozmyslete, kam se chystáte deštník nosit nejčastěji, jestli má sloužit i pro více osob a zda ho budou používat také děti. V našem rádci se dále zaměříme na jeho správnou údržbu i manipulaci.

Správně zvolený deštník vám prozáří i deštivý den

Otázky na začátek

Pláštěnka, nebo deštník?

Zatímco deštníkem nezkazíte žádný outfit včetně večerního obleku, pláštěnky tak stylovým doplňkem rozhodně nebudou. Ty se spíše hodí do přírody, kde oceníte volné ruce a také samotnou skladnost voděodolného pláště. Existují však některé outdoorové deštníky, které lze snadno přichytit za batoh či krosnu. Taková provedení slouží rovněž jako sluneční clona. Pláštěnky vás celkově lépe ochrání před prudkým deštěm se silnými poryvy větru. Na takové počasí už bude i sebeodolnější deštník krátký.

Deštník do města, nebo do přírody?

Také místo, kam budete deštník nosit nejčastěji, hraje důležitou roli při výběru. Pokud hledáte stylový deštník do města, který vás ochrání od drobných přeháněk při krátkých pochůzkách, vybírejte bytelné golfové nebo holové provedení s libovolným vzhledem. Na celodenní výlety za pamětihodnostmi vám lépe poslouží skladnější odlehčená verze, kterou bez problému uložíte do batůžku. Do přírody a větrnějších měst sáhněte po větruodolném skládacím deštníku, který se jen tak neprohne ani při silných poryvech.

Rozdělení podle konstrukce

Skládací

Výhodou skládacích modelů je to, že je můžete mít stále s sebou a vždy pohotově vytáhnout v případě náhlých srážek. Existují kompaktní mini deštníky, které se vejdou i do drobných dámských kabelek, ale také deštníky o průměru střechy 105 cm. Pro cestovatele, kteří plánují pobývat nějakou dobu ve městě, se vyplatí nosit na dně batůžku malý skládací deštník. S tím se zvládnete prodírat i křivolakými uličkami na přeplněném tržišti.

Skládací deštník se vejde i do malé kabelky, kde ho máte stále při ruce v případě náhlé průtrže

Holové

Bytelnější a odolnější deštníky na holi sice nejdou pohodlně zasunout do pouzdra, lépe vás však ochrání před silným deštěm. Průměr střechy dosahuje až 115 cm, tudíž se pod něj mohou vejít i dvě osoby. Holové deštníky nepatří mezi běžný cestovatelský doplněk, jedná se spíše o stylové provedení, které si s sebou vezmete na cestu do práce v případě sychravého počasí.

Golfové

Za tradiční a velmi elegantní deštníky se považují golfové verze, které se od holových liší pouze ve specifickém zakončení úchytky. Ta totiž na první pohled připomíná vycházkovou hůl. Pokud hledáte dostatečně rozměrný deštník, který pohodlně ochrání dvě osoby, pak je golfové provedení tou pravou volbou. Dosahuje i 140 cm, proto se často nazývá partnerské.

Elegantní žluté provedení zazářilo v americkém seriálu How I Met Your Mother

Rozdělení podle mechanismu

Mechanické

U deštníků s mechanickým zavíráním je pro jejich rozevření nutné ručně posunout objímkudo zacvaknutí, které rozevřený deštník zaaretuje. Manuální deštníky před použitím lehce protřepte, aby se správně narovnaly dráty konstrukce. Pro složení stačí stisknout tlačítko na objímce a jemně stáhnout zpět.

Automatické

Prudké, vystřelovací provedení se rozevře hned po secvaknutí tlačítka. Otevření deštníku tedy zvládnete jednou rukou, vždy si však překontrolujte dostatečný prostor kolem sebe, abyste někoho nezranili. Na zavření deštníku je už třeba manuálně stáhnout objímku stisknutím tlačítka stejně jako u mechanické verze.

Open&Close automatika

Moderní plně automatické deštníky vám umožní stiskem jediného tlačítka rozevřít střechu a stejně jednoduše následně uvolnit. Pro kompletní složení je ovšem třeba lehce zatlačit na střed střechy a stáhnout dolů.

Oboustranný deštník

Jedná se o speciální provedení, které je krásně uzpůsobené na přejezdy autem. Deštník totiž pro své otevření vyžaduje jenom minimální prostor, což se může hodit právě při nastupování do auta. Obrácená konstrukce navíc zadrží vodu a jakmile to bude možné, vše pohodlně vysušíte. Zamezíte tak promočení sedačky nebo svého obleku.

Na co se zaměřit

Materiál konstrukce

Na celkovou životnost výrobku mají bezpochyby vliv použité materiály tyče a drátků střechy. Běžně se můžete setkat s kovem, který bývá cenově nejdostupnější, ale také nejtěžší. To sice může na první pohled evokovat bytelnost konstrukce, avšak pokud není dostatečně pružná, což v případě ocelového zpracování není, budou některé části deštníku náchylné na poškození při větší průtrži. Lépe je na tom laminát, který se nepronese tolik jako kov, a navíc dodá konstrukci potřebnou pružnost, tudíž větší odolnost za silnějšího větru. Nejdražším materiálem deštníkových konstrukcí je karbon, který zajistí dlouhou životnost bez známek jakýchkoliv poškození.

Vysoce kvalitní karbonový materiál vydrží i extrémní podmínky bez známek poškození

Potah střechy

Moderní průhledný deštník vyrobený z PVC (měkčený vinyl) je nejen stylovým doplňkem outfitu, ale také dostatečně voděodolným provedením, které se používá i na rybářské deštníky a přístřešky. Při mrazech je však náchylný na popraskání. Během výběru se dále můžete setkat s nylonovými potahy, které se mohou vlivem teploty srážet a uvolňovat. Naopak vysoce kvalitní polyesterové střechy vykazují stálost nezávisle na počasí a vlhkosti vzduchu. Za ještě odolnější model lze považovat tzv. Pongee materiál složený ze směsi polyesteru a lycry. Takové střechy se mnohem lépe čistí a téměř nehrozí zatržení vlákna. Některé deštníky mohou být dále opatřeny UV ochranou nebo větruvzdornou vrstvou.

Design

Zde se pravděpodobně promítne to, pro koho je deštník určený. Dětský deštník hraje všemi barvami a ožívá spolu s vyobrazenými pohádkovými postavičkami. Mezi nejoblíbenější dětské vzory patří tradičně deštník Spiderman, Harry Potter, Tlapková patrola a Cars. Unisex verze jsou ideální volbou do domácnosti, ve které se bude o deštník dělit více osob. Pánské deštníky se nejčastěji vyrábí v černém provedení, které dobře ladí k obleku. Dámské deštníky nabízejí většinou více barevných kombinací, originálních potisků od puntíků po květované vzory.

Zvolte si takový deštník, který vkusně doplní vaši image

Tipy na údržbu

  • Po použití nechte deštník zcela proschnout v otevřeném stavu
  • Nesušte na slunci, které by mohlo způsobit vyblednutí materiálu
  • Pokud se dráty deštníku překroutí, jemně s ním zatřeste. Deštník neotevírejte, dokud se dráty správně neuvolní, mohlo by dojít k jejich nenávratnému poškození
  • Automatický i plně automatický deštník (open&close) nikdy neotevírejte ručně
  • Na čištění zašpiněného potahu použijte vodu s kapkou Jaru a měkkou houbičku